botox

Czy można po botoxie robić KOBIDO?

Botox

Botox to nazwa handlowa toksyny botulinowej (jadu kiełbasianego), która jest produktem chemicznym wyizolowanym z bakterii Clostridium botulinum. Botox stał się nazwą potoczną, jednak nazwą właściwą jest toksyna botulinowa.

Głównym zastosowaniem toksyny botulinowej (BTX-A) jest leczenie różnych zaburzeń mięśni, takich jak spastyczność mięśni, migrena, nadmierne pocenie się (hiperhydroza), a także niektóre zaburzenia neurologiczne. Toksyna botulinowa działa na układ nerwowy, blokując sygnały nerwowe do mięśni (blokuje wydzielanie acetylocholiny z synapsy nerwowo-mięśniowej), co powoduje ich osłabienie i tymczasowe zrelaksowanie. Dzięki temu może pomóc w zmniejszeniu skurczów mięśniowych i objawów takich jak zmarszczki mimiczne na twarzy.

iniekcja toksyny otulinowej

Skurcze mięśni napędzają procesy niezbędne do odżywienia kości. Co dzieje się z kośćmi, gdy mięśnie są sparaliżowane?

Powszechnie toksyna botulinowa uważana jest za lek bezpieczny i rzadko powodujący skutki uboczne. Aktualnie brak pogłębionych badań nad skutkami iniekcji toksyną botulinową. Wyniki badań już przeprowadzonych nie są jednak optymistyczne.  Wstrzyknięcie BTX-A do mięśni żucia prowadzi do znacznej i dużej utraty kości żuchwy. Co dzieje się z kośćmi czaszki czy oczodołu, gdy wstrzykujemy regularnie toksynę w mięsień potyliczno-czołowy? Badań na ten moment brak.

Czy botox to zło?

Czy ja jestem przeciwniczką botoxu? Nie. W porównaniu do zabiegów medycyny estetycznej z zastosowaniem wypełniaczy , czy nici „botox” nie powoduje wcale tak wielu zniszczeń na twarzy, a czasem może pomagać.  Jednak ważne, żeby korzystając z korzyści płynących ze stosowania „botoxu” jednocześnie używać go rozsądnie i ze świadomością, jak niwelować jego negatywny wpływ na tkanki. 

Unieruchomienie mięśnia przyspiesza proces starzenia tkanek. Gorzej ukrwione, gorzej dotlenione, gorzej odżywione –  starzeją się szybciej. Niedziałająca pompa mięśniowa nie drenuje limfy (ciekawe jak wiele osób zauważa opuchnięcia oczu po podaniu toksyny w mięsień potyliczno-czołowy).

Czy można wykonać pracę za niedziałający mięsień? Oczywiście, na unieruchomiony mięsień idealnie będzie działał masaż. Czy to u wykwalifikowanego terapeuty twarzy, czy samodzielnie wykonany w domu. Pierwsza opcja jest droższa, na drugą stać każdego. I moim zdaniem etyczne byłoby, gdyby osoba aplikująca toksynę uświadomiła pacjenta, co będzie działo się z tkankami pod skórą i jak można atrofii mięśni i zanikowi kości zapobiegać.

Czy masaż przyspieszy powrót mięśni do sprawności? Prawdopodobnie tak. Czy jednak chodzi o to, żeby paraliż trwał jak najdłużej, czy o to, aby zapobiegać starzeniu?

Należy tu wspomnieć, że większość badań dotyczy jednorazowej iniekcji i i nie uwzględnia powtarzanego przez lata zabiegu czy nadmiernego dawkowani. Naukowcy apelują, że aby uzyskać pełen obraz potencjalnego długoterminowego niekorzystnego wpływu na kości, potrzebne są bardziej rygorystyczne badania.

Czy wiesz, że osoby korzystające regularnie z poprawnie wykonanego masażu twarzy potrzebują mniejszych dawek toksyny botulinowej i rzadszych iniekcji?

Jako specjalistce terapii twarzy zależy mi na jej zdrowiu i witalności. Dlatego jako naturalne postrzegać będę przywrócenie zdrowia w tkankach. W tym przypadku oznacza to poprawę hydrauliki organizmu, przepływu krwi i limfy oraz przywrócenie homeostazy kości.

Masaż idealnie wpasowuje się w to przywrócenie zdrowia tkankom.

KOBIDO na chwilę obecną jest najbardziej znanym i najczęściej wybieranym masażem twarzy w Polsce. Czy słusznie? Na pewno nie jest moim ulubionym masażem twarzy. Z wielu powodów. Pewnie powstanie na ten temat odrębny artykuł. Dzisiaj piszę jednak ogólnie o masażach twarzy. Nie ograniczając się do KOBIDO, gdyż jest wiele technik masażu, które są bardziej skuteczne.

Mam klientki, które korzystają z zabiegów ostrzyknięcie toksyną botulinową. Masaż wykonuję im po zachowaniu 2 tygodni odstępu od ostrzyknięcia. Obserwuję u nich bardzo dobre efekty. Efekt działania toksyny jest zachowany, a jednocześnie tkanki są dobrze ukrwione i odżywione, zdrowe. A co najważniejsze, klientki widzą efekty.

Wracając do głównego pytania. Czy można po botoxie robić KOBIDO? Można. A nawet dla zdrowia twarzy jest to wskazane.

Bibliografia:

1. Alexis Kahn, Jean-Daniel Kün-Darbois, Helios Bertin, Pierre Corre, Daniel Chappard,  Mandibular bone effects of botulinum toxin injections in masticatory muscles in adult Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology and Oral Radiology February 2020

2. Julián Balanta-Melo, Viviana Toro-Ibacache, Kornelius Kupczik and Sonja Buvin Mandibular Bone Loss after Masticatory Muscles Intervention with Botulinum Toxin: An Approach from Basic Research to Clinical Findings Toxins 2019

3. Jean-Daniel Kün-Darbois, Hélène Libouban, Daniel Chappard Botulinum toxin in masticatory muscles of the adult rat induces bone loss at the condyle and alveolar regions of the mandible associated with a bone proliferation at a muscle enthesis Bone August 2015

4. Paul D. Durand, Rafael A. Couto, Raymond Isakov, Donald B. Yoo, Babak Azizzadeh, Bahman Guyuron, James E. Zins, Botulinum Toxin and Muscle Atrophy: A Wanted or Unwanted Effect Aesthetic Surgery Journal, April 2016

5. Mahmoud S. Moussa, Dona Bachour, Svetlana V. Komarova Adverse effect of botulinum toxin-A injections on mandibular bone: A systematic review and meta-analysis Journal of Oral Rehabilitation

6. L. Mathevon, F. Michel, P. Decavel, B. Fernandez, B. Parratte, P. Calmels Muscle structure and stiffness assessment after botulinum toxin type A injection. A systematic review Annals of Physical and Rehabilitation Medicine, December 2015

Jesteś kosmetyczką? Kosmetologiem? Zapoznaj się z moją autorską metodą masażu twarzy:

AUTORKA:

Aleksandra Stanulewicz

Kosmetolożka, terapeutka twarzy

Autorka metody masażu: Natural Face Lift

kosmetolożka
No Comments

Post A Comment

0
    0
    Twoje zakupy
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu